Zwiększamy czas pracy na baterii w Galaxy S9 / S9+

napisał(a) Przemysław Zdebski - Marzec 29

Zwiększamy czas pracy na baterii w Galaxy S9 / S9+

Samsung znowu nie może się pochwalić żywotnością baterii w swoich nowych flagowcach. Galaxy S9 oraz S9+ mają dokładnie taką samą pojemność baterii jak jego poprzednicy. Na domiar złego Koreańczycy zdecydowali się zastosować wyświetlacz o rozdzielczości QuadHD, który intensywnie zużywa naszą baterię.


Niektórzy z was zwrócą na pewno uwagę na fakt, że przy domyślnych ustawieniach Galaxy S9 pracuje na rozdzielczości Full HD+ (2160 × 1080), jednak to nie zmienia faktu, że ponad 4 miliony pikseli muszą zostać podświetlonych. W porównaniu do zwykłych wyświetlaczy Full HD, gdzie wartość pikseli wynosi dwa razy mniej. Zatem nadal nie pomaga to w utrzymaniu długiego czasu pracy na baterii.

Oficjalne statystki Samsunga dotyczące żywotności baterii Galaxy S9 wskazują na to, że czas pracy nieznacznie wzrósł względem Galaxy S8 podczas niektórych czynności (głównie odtwarzania muzyki MP3). Natomiast odtwarzanie wideo, rozmowy, surfowanie po internecie nie zmieniły się względem ubiegłorocznego modelu Galaxy.

Testy baterii opublikowane na łamach portalu PhoneArena jasno prezentują, że bateria w Galaxy S9 wytrzymuje zaledwie 7h i 23 min pracy w warunkach włączonego ekranu. Zatem jeśli dużo nie gracie i nie oglądacie filmików na YouTube’ie, to Galaxy S9 wytrzyma pojedynczy dzień pracy na jednym ładowaniu.

baterii

Wynik Galaxy S9+ prezentuję się nieco lepiej, ale bez szału. Dużym komfortem jest natomiast możliwość naładowania telefonu bezprzewodowo, co jednak nadal jest zdecydowanie wolniejsze od tradycyjnego kabla. Za jego pomocą naładujemy najnowsze galaktyki w nieco ponad półtorej godziny. Co jest bardzo zadowalającym wynikiem.

baterii

Powyższy wykres jasno obrazuje to, jak marnie wygląda czas pracy na baterii urządzeń Samsunga. Jednak jest parę tricków, które pozwolą wam dłużej korzystać z waszego Galaxy S9 / S9+.

Wyłącz AOD (Alawys-on Display)

baterii
Poważnie, tę opcję powinniście wyłączyć od razu w momencie wyciągnięcia urządzenia z pudełka. Nowa edycja Always-on Display to całkiem efekciarski ficzer, który na dłuższą metę nie jest nikomu potrzebny. Zważywszy, że traktuje baterię jak silnik V8 benzynę. Pożera ją w okamgnieniu.

Z moich obserwacji wynika, że pozostawienie tej opcji włączonej sprawia, że średnio na godzinę pozbawia nas 1% baterii, co oznacza, że nawet jeśli go nie używacie, to telefon dodatkowo będzie ją zużywał. Na przestrzeni dnia zmarnujecie tym samym 1-2 godzin pracy waszego telefonu. Nie uważacie, że są inne metody, by lepiej spożytkować ten czas?

By wyłączyć opcję Alaways-on Display, przejdź do Ustawienia → Ekran blokady i zabezpieczenia albo wpisz AOD na samej górze w pasku wyszukiwaniu. Następnie wyłącz Always-on Display.

Włącz średnie oszczędzenia energii

baterii
Ta opcja jest naprawdę dobra, nie dość, że wyłączy za was Always-on Display, to dodatkowo zmniejszy szybkość przetwarzania procesów, które mają największe zapotrzebowanie na energię w taki sposób, że nie będziesz w stanie tego zauważyć podczas codziennych interakcji z urządzeniem. Ustawi także niższy próg jasności i wprowadzi bardziej agresywne zarządzenie aplikacjami w tle.

Aby włączyć, przejdź do Ustawienia → Konserwacja urządzenia. Poniżej znajdziesz wiele opcji, stuknij w Baterię oraz ustaw średnie oszczędzania energii. Jeśli nie będziesz mógł znaleźć tej opcji, to po prostu wpisz „bateria” w wyszukiwarce systemowej.

Wyłącz niepotrzebne powiadomienia

baterii
Jeśli myśleliście, że zmniejszenie jasności oraz wybranie ciemniejszego motywu zdecydowanie zmniejszy pobór energii, to jesteście w dużym błędzie. Nic nie może się równać z ciągłym wybudzaniem telefonu, a co za tym idzie procesora, by ten mógł wyświetlić najnowsze powiadomienia. Taki stan rzeczy sprawia, że nasze urządzenie jest ciągle włączone, a baterii nam wcale nie przybywa.

Dzięki Bogu Google wraz z premierą Androida Oreo wprowadził znacznie lepszy system zarządzania aplikacjami. Dodatkowo Samsung dostarczył bardzo przemyślany tryb oszczędzania energii, który zabija wszystkie te aplikacje, które są zbyt natarczywe, jeśli chodzi o organizację powiadomień. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że stracimy wówczas powiadomienia ze wszelkich komunikatorów.

Dodanie aplikacji do listy wyjątków jest banalnie proste. Przejdź Ustawienia → Konserwacja urządzenia →Bateria. Stuknij poniżej opcję Niemonitorowane aplikację i wybierz te aplikacje, które będą dodane do listy wyjątków. Oznacza to, że wybrana apka bez względu na wszystko będzie mogła używać tyle energii, ile tylko będzie potrzebować.

Sugeruję dodać w tym miejscu Messengera oraz domyślną aplikację SMS. Jednak to, co dodacie do wyjątków, zależy od waszego wyboru.

Następnie w pasku wyszukiwanie wpiszcie „powiadomienia” i wyłączcie wszystkie. Teraz wystarczy, że ustawicie jedynie te, które dodaliście wcześniej do listy niemonitorowanych aplikacji.

Wyłącz Wi-Fi, BlueTooth oraz Wysoka Dokładność skanowania Twojej lokalizacji

baterii
Nawet nie wyobrażacie sobie jaki wpływ na baterie ma ciągłe skanowanie otoczenia w poszukiwaniu nieistniejących punktów Wi-Fi, innych urządzeń BlueTooth. To kolejny pożeracz baterii, którego można łatwo się pozbyć. Dodatkowo pozbędziesz się śledzenia przez Google, który namierza się Cię, nawet gdy Bluetooth i Wi-Fi są wyłączone, więc jeśli pozbędziesz się dokładnego skanowania, utrudnisz im ten proceder.

A więc do roboty. Wpisz „zwiększ dokładność” w polu wyszukiwania będąc w panelu ustawień, a następnie wyłącz skanowanie Wi-Fi i Bluetooth.

Teraz pozbądźmy się skanowania lokalizacji. Wpisz „metoda lokalizowania” i zmień ją na „Tylko telefon”, w przypadku, jeśli musisz mieć włączony przez cały GPS. Podczas grania np.: w Pokemon Go, nawigowania albo innych lokalizacyjnych spraw, włącz wysoką dokładność na pewien okres.

Zrezygnuj z Google Chrome

baterii
Weź swojego Galaxy S9 w dłoń i spójrz w aplikacje, które używają największej mocy obliczeniowej. Jeśli wcześniej nie grałeś w gry, nie edytowałeś wideo lub nie ścigałeś Pokemonów, to najprawdopodobniej Google Chrome będzie najwyżej w całym tym zestawieniu. Niezliczone karty, które otworzyłeś, ze wszystkimi skryptami i mediami, które są na nich uruchomione, olbrzymio obciążają procesor, a co za tym idzie, powoduje ogromne straty baterii. Sam Chrome nie grupuje procesów, a raczej zarządza kartami, gwarantując ich stabilność.

Wyjściem z tej sytuacji jest wbudowana przeglądarka Samsunga, która nie tylko jest szybsza od Chroma w testach syntetycznych, ale również ma różne dodatki. Najnowsza wersja przeglądarki na urządzenia S9 oraz S9+ oferuje chronione przeglądanie internetu (ostrzega użytkowników podczas odwiedzania witryn, które próbują ukraść Twoje dane lub chcą zainstalować złośliwe oprogramowanie).

Co więcej, przełączanie kart zostało zoptymalizowane na tyle, że wystarczy 1 Gb lub mniej pamięci RAM, by w pełni cieszyć się możliwościami tej przeglądarki. Daj jej szansę, a możesz zauważyć znaczną poprawę względem Google Chrome’a.

Powyższe rady powinny znacząco podnieść wydajność pracy na baterii waszego Galaxy S9 lub S9+. Tymi paroma prostymi krokami zagwarantujecie sobie cały dzień pracy bez żadnego problemu, a na następny dzień zostanie co nieco baterii. Istnieje jeszcze parę innych „ulepszeń”, które zwiększą czas pracy na baterii, ale ja zaprezentowałem jedynie te, które nie poświęcają wydajności waszego urządzenia na rzecz żywotności baterii.

Jednak zachęcam do eksperymentowaniem i dzielenia się swoimi poczynieniami w komentarzach!

Źródło: 1

Top