Galaxy S9 ze wparciem HEVC

napisał(a) Przemysław Zdebski - Luty 28

Galaxy S9 ze wparciem HEVC

Niedawno ogłoszone smartfony Samsunga mogą pochwalić się naprawdę wieloma ciekawymi funkcjami. Na blogu pojawił się wpis naszego kolegi Janka, który podsumował, co znajdziecie w tegorocznych Galaxy S. Jednak jak się okazuję Galaxy S9 / S9+ ma do zaoferowania jeszcze więcej smaczków, o których mogliście nie słyszeć. Jak np. zapis nagranego materiału wideo w formacie HEVC. 


Jedną z największych zmian  Galaxy S9 / S9+ względem Galaxy S8 jest niewątpliwie kamera. Aparat przeszedł gruntowną przebudowę, co sprawiło, że jest to jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy układ fotograficzny na rynku. Apple może czuć się zagrożony w tej sytuacji.

HEVC

O sile omawianego obiektywu stanowi jego oprogramowanie, a także szereg nowych funkcji, takich jak np. nowy standard kompresji wideo HEVC. Został opracowany w głównej mierze, aby zminimalizować astronomiczne wielkości materiałów UltraHD. Format HEVC (znany również jako H.265) w wielkim uproszczeniu zmniejsza wielkość pliku wideo o połowę, a dzięki wydajnym algorytmom pozwala cieszyć się wciąż bardzo dobrą jakością nagranego obrazu. Nowy format gwarantuję o połowę większą wydajność kompresji względem wiekowego już H.264/AVC. Dodatkowo wspiera rozdzielczość do 8192×4320, czyli dwukrotnie większą od H.264.

Zaoszczędzisz masę miejsca!

Duet Galaxy S9 pozwoli użytkownikom na przełączanie się pomiędzy HEVC a bezstratnym nagrywaniem materiałów wideo. Jednak dlaczego miałbym wyłączyć możliwość nagrywania plików wideo w formacie HEVC? Odpowiedź jest prosta, nie wszystkie odtwarzacze są przystosowane do nowego kodeka obrazu. Może się zdarzyć tak, że nagramy świetny filmik, jednak nie odtworzymy go na naszym telewizorze, bądź innym odtwarzaczu wideo. Problemy zdarzają się nawet na komputerach osobistych, ponieważ kodek ten nie jest jeszcze tak popularny, jak ww. H.264.

Samsung nie jest jednym graczem na rynku z obsługą formatu HEVC. Odwieczny rywal — Apple, również dodał taką możliwość w iPhone 7 przy okazji uaktualnienia iOS 11.

Źródło: 123

Top