Wbudowany w ekran skaner linii papilarnych będzie korzystał z fal ultradźwiękowych

napisał(a) Przemysław Zdebski - Sierpień 01

Wbudowany w ekran skaner linii papilarnych będzie korzystał z fal ultradźwiękowych

Od już niemalże roku spekuluje się odnośnie do tego, który smartfon Samsunga będzie pierwszym urządzeniem ze skanerem linii papilarnym wybudowanym w ekran. W tym tygodniu Urząd Patentowy USA opublikował zgłoszenie patentowe Samsunga, które opisuje zastosowanie tegoż czytnika linii papilarnych z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Czy zatem Galaxy S10 będzie pierwszym masowym urządzeniem z taką technologią?


Samsung jest zdania, że obecna metodologia skanera linii papilarnych jest podatna na różne błędy i oszustwa. Ich patent koncertuje się na wykorzystaniu biometrii za pomocą fal ultradźwiękowych.

Samsung zaprezentował dwa urządzenia. Jedno klasyczne — z przyciskiem home oraz szerokim ramkami na górze i dole telefonu, oraz popularne od ponad roku urządzenie bezramkowe. Jak widać na załączonych niżej zdjęciach, oba typy smartfonów będą współpracować z czytnikiem wbudowanym w ekran. Zatem nowa technologia Samsunga może być również wykorzystana przez innych producentów, którzy nie porzucili jeszcze klasycznego wyglądu smartfona (np. Apple).

fal ultradźwiękowych

Ponadto Samsung deklaruje, że skaner linii papilarnych oparty na ultradźwiękach będzie miał szerokie zastosowanie oraz umożliwi dowolne umiejscowienie. Jednym z nowych pomysłów jest bok telefonu (tego jeszcze nie było) oraz już standardowe miejsca jak tył urządzenia lub w przycisku home.

Zasada działania nowego czytnika linii papilarnych

Według tego, co pokazał Samsung, czujnik biometryczny może zawierać sensor obrazu. Schemat działania ma być następujący: sensor będzie przechwytywał światło (widzialne lub niewidzialne) emitowane przez wyświetlacz urządzenia lub diodę i wykrywał światło odbite przez odcisk palca użytkownika.

Wszystko wskazuje na to, że nowoczesna biometria będzie dostępna już w przyszłym roku, tylko czy Samsung zdąży ze wszystkim? Przypomnę, że firma ma bardzo ambitne plany na przyszły roku. Oprócz wspomnianego czytnika linii papilarnych, planuje również zaprezentować pierwszego na świecie składanego smartfona. Z jednej strony będzie to bardzo duży krok w stronę rozwijana mobilnej technologii użytkowej, jednak z drugiej jest tutaj dużo rzeczy, które mogą nie wyjść.

Jeśli jednak zostanie to pomyślnie wdrożone, będzie to jedna z najciekawszych premier ostatnich lat, która faktycznie wniesie coś nowego i innowacyjnego do branży.

Źródło: 12

Top