Technologia i sztuka. Te dwie dziedziny łączą się nie tylko w produktach jednej firmy. Przykładem tego jest The Frame

napisał(a) Jan Buchta - Październik 01

Technologia i sztuka. Te dwie dziedziny łączą się nie tylko w produktach jednej firmy. Przykładem tego jest The Frame

Gdy mówi się o łączeniu technologii i sztuki w elektronice użytkowej, często kojarzy się to głównie z jedną firmą. Jeżeli przychodzi Wam do głowy nazwa tylko jednej marki i nie jest nią koreański producent to nie jest to już jedyne słuszne skojarzenie. 

Wszyscy znający historię powstawania produktów z nadgryzionym jabłkiem w logo wiedzą, że zawsze ważnym elementem był etap projektowania urządzeń i często zmieniano nawet różne rozwiązania technologiczne z uwagi na to iż nie było możliwe umieszczenie ich we wcześniej założonym projekcie wizualnym. Krótko mówiąc, wzornictwo przemysłowe i design były czynnikami definiującymi dany produkt i w tych kluczowych sprawach nie było kompromisów. Wszystkim tym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat tego dlaczego wspomniane produkty wyglądają tak jak wyglądają polecam sięgnąć po dwa tytuły – biografię Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona oraz biografię Johnege Ive, którego autorem jest Leander Kahney.

Na początku ery smartfonów Samsung był kojarzony z dobrymi produktami pod kątem technicznym ale pod względem designu bliżej mu było do projektanta mydelniczek. Pamiętacie te czasy? Nie było to wcale tak dawno. Wystarczy porównać sobie Galaxy S3 z ówczesnym iPhonem lub Htc. Dziś nikt tak już o Samsungu nie powie, przynajmniej od czasu debiutu Galaxy S6 oraz wprowadzenia serii Galaxy A. Samsung zaczął przywiązywać wagę do kwestii wzornictwa przemysłowego. Gdy pod kątem parametrów technicznych ciężko już było się wyróżnić i producenci zrównali poziom to stało się jasne, że tym co decyduje o zakupie jest właśnie design i materiały z jakiego urządzenie jest wykonane. Teraz, patrząc na Galaxy S8 czy też urządzenia z serii Note nie sposób pomyśleć, że wczesne flagowce Samsunga wyglądały… zupełnie inaczej.

Galaxy Note 7 S Pen

Obecnie Samsung łączy siły z międzynarodowym domem aukcyjnym Sotheby’s by pokazać nowy sposób ekspozycji dzieł sztuki. Współpraca ta ma także na celu zwiększenie dostępu do tych dzieł. Elementem łączącym sztukę i technologię, którą dostarcza Samsung jest telewizor The Frame. Urządzenie, które jest prezentowane w głównej siedzibie Sotheby’s w Nowym Jorku, pozwoli miłośnikom piękna z całego świata wzbogacić swoje wnętrza o niezwykłe treści. Jak podaje Samsung w swoim komunikacie „The Frame to prawdziwe dzieło sztuki użytkowej, które idealnie dopasowuje się do otoczenia. Telewizor został opracowany we współpracy z Yves’em Behar – znanym i cenionym na świecie projektantem. Urządzenie zaciera granicę między sztuką a technologią, oferując możliwość wyświetlania zachwycających dzieł artystycznych. Dzięki temu użytkownicy będą mogli z przyjemnością patrzeć na telewizor nie tylko podczas oglądania programów, ale także, gdy będzie on wyłączony. Dopełnieniem wrażeń wizualnych jest wieszak „No Gap”, który pozwala zamontować telewizor płasko przy samej ścianie – niczym obraz.”

the_frame_1

Trzeba przyznać, że nawet gdy kogoś nie będą interesować treści dostarczane przez Sotheby’s to The Frame prezentuje się bardzo dobrze i może pełnić nie tylko rolę urządzenia na którym konsumowane będą treści multimedialne ale może być również elementem wystroju wnętrza. Samsung od kilku lat nie jest już producentem, który przykłada wagę tylko i wyłącznie do bardzo dobrych podzespołów i nowoczesnych funkcji. Wzornictwo produktowe jest obecnie ważnym elementem w firmie gdyż przy podobnych możliwościach technologicznych jakie oferują różni producenci to właśnie design ma coraz większe znaczenie.

the_frame_3

the_frame_wystawa_sothebys_1

Źródło: 1

Top