Szef Samsunga z zarzutami!

napisał(a) Paweł Kucięba - Sierpień 10

Szef Samsunga z zarzutami!

Prokuratura mieszcząca się w Korei Południowej wystosowała proces i wszczęła postępowanie, które może zakończyć się odsiadką w wysokości 12 lat więzienia dla Lee Jae-yonga, wiceprezesa Samsunga. Mimo, iż tytularnie Lee Jae-yong jest wiceprezesem – właściwie tak naprawdę to on steruje tym ogromnym koncernem.

Zarzuty opierają się w głównej mierze o to, ze rzekomo Lee Jae-yong złożył ofertę korupcyjną byłej prezydent kraju Park Geun-hye oraz dopuścił się malwersacji.

Spór, który dotyczy Samsunga właściwie nazwany może być sporem rodzinnym bowiem 49-letni Lee Jae-yong tak jak wyżej wspomniałem mimo swojego niższego stanowiska kieruje koncernem, ponieważ jego ojciec, szef rady dyrektorów Samsunga Lu Kun Hi, od 2014 roku jest w szpitalu po zawale serca i z przyczyn niezależnych od niego nie ma możliwości właściwego kierowania firmą.

Podkreślę raz jeszcze, ze obecny wiceprezes usłyszał zarzuty m.in. korupcji i sprzeniewierzenia aktywów koncernu w związku z aferą korupcyjną dotyczącą byłej Prezydent kraju – Park Geun-hye. Oczywiście w kraju, w którym gospodarka jest tak wysoko rozwinięta, organy władzy nie mogą pozwalać sobie na występowanie takich nielegalnych sytuacji. Nie minęło wiele czasu, a dowiedzieliśmy się, że Lee Jae-yong stale przebywa w areszcie i w natłoku przesłuchań wciąż wypiera się zarzucanych mu czynów.

Jak dowiadujemy się z oficjalnych źródeł powiązanych z firmą Samsung – Według prokuratury:

„Lee działał w zmowie z szefem biura odpowiedzialnego za strategię korporacyjną firmy Choi Gee-sungiem, by przekupić prezydent Park Geun-hye oraz jej przyjaciółkę. Celem miało być otrzymanie zgody rządu na kontrowersyjną fuzję w 2015 roku, uważaną za kluczowy etap bezprecedensowego przekazywania władzy w firmie na korzyść obecnego prezesa Lee Jae-yonga.”

_94682689_c06fdd87-3093-440f-ae01-9f7fd1d541f8

Cała sytuacja ma oczywiście swoje powody. Tutaj chodzi głównie o umocnienie swojej pozycji wiceprezesa w firmie i wyrobienie sobie ścieżki do późniejszego osiągnięcia sterów ogromnej korporacji jaką jest Samsung. Niestety, tym razem się nie udało i jak widać za chciwość płaci się podwójnie.

Zapewne każdy z nas zadaje sobie pytanie jak powyższa afera wpłynie na producenta elektroniki. Według mnie i ekspertów, którzy wypowiadają się na portalach branżowych – raczej nie. Gigant jakim jest Samsung dzięki swojej jakości i ciągłej, coraz wyższej produkcji odnotowuje ogromne zyski. Cała sytuacja zakończy się pewnie w sposób nie inny jak związany ze zmianą zarządu firmy, co z pewnością nie wpłynie na pogorszenie finansowej płynności koncernu.

Prawda jest taka, że sytuacja dotyka osobiście głównie Koreę Południową, a pozostałe rynki raczej nie interesują się tymi wydarzeniami. Dla fanów marki, a także dystrybutorów ważniejsze są nowinki technologiczne i prezentacje nowych modeli, a nie skandale, które właściwie w skali rozmiaru przedsiębiorstwa są naprawdę niewielkie.

Nie martwmy się zatem na zapas czymś co bezpośrednio nas nie dotyka. Będziemy cieszyć się urządzeniami Samsunga tak jak dotychczas, a kto wie, czy kwestia nowego zarządu nie spowoduje jeszcze prężniejszego rozwoju nowych technologii. Czas pokaże.

Źródło: 1,2

Top