Skaner linii papilarnych i aparat wbudowany w ekran

napisał(a) Przemysław Zdebski - Styczeń 22

Skaner linii papilarnych i aparat wbudowany w ekran

Na targach CES firma Vivo chwaliła się swoim nowym modelem o kodowej nazwie FS9500, który został wyposażony w skaner linii papilarnych wbudowany w ekran i tym samym stał się pierwszym producentem, któremu udało się to osiągnąć. Jest to dosyć zawstydzające dla takich gigantów jak Samsung, LG czy Huawei, którzy inwestują setki milionów w badania i rozwój swoich technologii.

Oczywiście od miesięcy wiadomo, że Samsung również pracuję nad własną wersją wbudowanego w ekran skanera linii papilarnych. Jednak co sprawiło, że nie widzieliśmy jeszcze efektów ich pracy? Najwyraźniej jest to spowodowane tym, że Samsung oprócz czytnika linii papilarnych, chcę umieścić także przednią kamerę pod wyświetlaczem.

Na łamach portalu WIPO (World Intellectual Property Organization) pojawił się patent Samsunga, który właśnie wskazuję na to, jak będzie wyglądał finalny projekt telefonu z czytnikiem linii papilarnych pod wyświetlaczem. Samsung złożył wniosek o patent w dniu 12 maja 2017 roku, jednak dopiero wczoraj serwis WIPO go opublikował. Patent wskazuje dwa warianty takiego urządzenia.

Jeden z nich pokazuje wycięcie z przodu wyświetlacza podobne do tego w iPhone‚ie X oraz Essential Phone‚ie. W wycięciu rzecz jasna będzie umieszczony aparat. Pytanie brzmi, czy Samsung zdecyduję się na tego rodzaju wyżłobienie co Apple? Obie firmy od zawsze ze sobą rywalizowały, więc wydaje mi się, że Koreańczycy będą chcieli skorzystać z czegoś zupełnie nowego, by tym samym przyciągnąć większe zainteresowanie.

Skaner

Druga z opcji, ta, która wydaje mi się o wiele lepszym rozwiązaniem, to projekt smartfona, którego wyświetlacz przykrywa cały front urządzenia. Bez żadnych wycięć. Wówczas przedni aparat musiałby zostać ulokowany pod wyświetlaczem. Tak samo, jak głośnik rozmów i zestaw czujników. Byłoby to coś świeżego, co jeszcze bardziej urozmaiciłoby rynek.

Skaner

Natomiast odnośnie do samego skanera linii papilarnych, to również mamy dwie opcje. Albo tak jak zrobiła to firma Vivo i skaner będzie umieszczony pod wyświetlaczem, albo na wyświetlaczu pojawi się specjalne wgłębienie dla fizycznego przycisku, w którym będzie zintegrowany wspomniany czujnik biometryczny.

Zarówno pierwsza, jak i druga opcja brzmi intrygująco. Osobiście jest zwolennikiem wariantu z pełnym ekranem na froncie, bez żadnych wgłębień i wyżłobień na jakiekolwiek przyciski. Ponadto możemy śmiało założyć, że w przyszłości napotkamy jeszcze większe formaty obrazu nić obecny współczynnik 18.5:9.

Kiedy zatem zobaczymy pierwsze tego typu urządzenie od Samsunga? Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że Note 9 będzie miał jeszcze większy wyświetlacz od swojego poprzednika, czy zatem były to prorocze plotki? Trzeba przyznać, że pasują one idealnie do zaprezentowanego patentu.

Patent Samsunga możecie obejrzeć tutaj.

Źródło: 12

Top