Samsung S-GPU: godny rywal Mali i Adreno

napisał(a) Przemysław Zdebski - Czerwiec 15

Samsung S-GPU: godny rywal Mali i Adreno

Odkąd urządzenia mobilne stały się naszymi kieszonkowymi stacjami roboczymi, producenci układów scalonych prześcigają się w wydajności. Jak wiemy, Samsung nie produkuje własnych GPU, musi polegać na firmie ARM, która dostarcza im swoje jednostki graficzne. Jednak wszystko może ulec zmianie, a to za sprawą S-GPU.

Exynos i Snapdragon to procesory należące do tej samej, high-endowej klasy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale największą zaletą Snapdragona, jest wydajny układ graficzny Adreno, konstruowany bezpośrednio przez Qualcomma. To daje niewątpliwą przewagę nad Exynosem, który wciąż musi polegać na ARM Mali. Według ostatnich plotek Koreańczycy pragną uniezależnić się od ARM i zacząć produkować własne jednostki graficzne, by tym samym zrównać się z amerykańską firmą z siedzibą w San Diego.

S-GPU

Według przecieku Samsung pracuje nad indywidualnym układem, który ma współgrać z procesorem Exynos. Na razie internauci ochrzcili nowy projekt Samsunga mianem S-GPU, nie jest natomiast pewne, jaką w rzeczywistości będzie nosił nazwę. Konstrukcja przypuszczalnie zadebiutuję w 2018 roku podczas premiery nowych układów scalonych. Całkiem prawdopodobne, że nowa grafika Koreańczyków będzie częścią 9 serii procesorów Exynos.

S-GPU

Podczas gdy żadne konkretne informacje nie zostały opublikowane, możemy jedynie spekulować, jaka będzie grafika Samsunga. Myślę, że istotną rolę w całym procesie produkcji nowego układu graficznego będzie miała NVIDIA. W 2016 roku kalifornijskie przedsiębiorstwo komputerowe podpisało kontrakt z Samsungiem na produkcję nowych procesorów graficznych w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Owocem współpracy były wspaniale przyjęte karty graficzne GTX serii 10. Nasuwa się zatem pytanie, czy producent Tabletu Shield oraz Shield TV przyczyni się do produkcji S-GPU?

S-GPU

Samsung i Qualcomm rywalizują o miano najlepszego dostawcy SoC (System-on-a-chip), aby zdobyć jak największe udziały na rynku globalnym. Mimo że obecnie procesory Exynos montowane są jedynie w telefonach koreańskiej korporacji, to po przewidywanej premierze własnych jednostek graficznych polityka Samsunga może ulec zmianie.

Jak widać opatentowanie własnej technologii bezprzewodowego ładowania, odporności na wodę i kurz, własnych wyświetlaczy, aparatów czy procesorów to za mało dla Koreańczyków. Z determinacją dążą do całkowitej suwerenności na rynku mobilnym.

Źródło: 123

Top