Odblokowane radio FM w USA i Kanadzie

napisał(a) Paweł Kucięba - Styczeń 12

Odblokowane radio FM w USA i Kanadzie

Koreański Samsung zdecydował się na odblokowanie chipa odpowiadającego za fale ultrakrótkie UKF w swoich najnowszych, nadchodzących modelach, które dedykowane mają być na rynek Stanów zjednoczonych i Kanady. Firma TagStation LLC, właściciel aplikacji NextRadio informuje w oficjalnym oświadczeniu, że modele produkowane od tej pory zostaną całkowicie odblokowane.

Niemal każdy smartfon dostępny obecnie na rynku posiada wbudowany układ zdolny do odbierania darmowych stacji radiowych FM. Niestety producenci często decydują się na jego oryginalną blokadę, przez co słuchanie radia za pomocą naszego zestawu antenowo-słuchawkowego jest niemożliwe.

Jak podaje właściciel aplikacji Next Radio, liderzy rynku podejmują kroki do odblokowania chipów UKF w swoich produktach, przynajmniej tych trafiających do USA i Kanady. Taki krok ma wykonać także Samsung, który zdecydował się na ten ruch ze względu na możliwość korzystania z radia FM bez konieczności wykorzystywania swojego pakietu danych internetowych. Informacja ta zapewne nie jest najlepszą wiadomością dla operatorów, którzy przecież na transmisji danych zarabiają, za to sam Samsung dzięki temu zyska poparcie swoich klientów choćby ze względu na wydłużony czas działania baterii, bowiem korzystanie z radia bez włączonego ekranu i łączenia z siecią internetową zużywa zdecydowanie mniej energii co bezpośrednio przekłada się na dłuższą żywotność naszego urządzenia.

Samsung powinien być chwalony za podjęcie tego ważnego kroku – powiedział Paul Brenner, prezes NextRadio. Zapewniają swoim klientom bardziej wciągające wrażenia radiowe i, co ważne, sposób na otrzymywanie informacji ratujących życie w sytuacjach awaryjnych.

Bez wątpienia nie sposób nie zgodzić się ze słowami Paula Brennera. Wyobraźmy sobie sytuację gdy sieć komórkowa jest mocno obciążona, dostęp do internetu ograniczony lub całkowicie niedostępny, a my znajdujemy się w czasie, w którym nasze rodzinne miasto nawiedziła np. powódź. Dzięki falom radiowym jesteśmy w stanie połączyć się z jednym z kanałów informacyjnych i z uwagą wysłuchać instrukcji, które być może przyczynią się do ocalenia naszego zdrowia lub życia.

qqdjrrhlmphjsb1wla8q

Jest to oczywiście przykład idący bardzo daleko w toku rozumowania użyteczności fal radiowych. Głównie chodzi tutaj o szeroko rozumianą rozrywkę i możliwość cieszenia się muzyką w czasie uprawiania sportu, przemieszczania komunikacją miejską czy np na wspólnych spotkaniach z przyjaciółmi bez konieczności dostępu do sieci internetowej, która przecież potrafi czasem płatać nam figle.

Samsung nie jest pierwszą firmą, która wyposaży swoje telefony w odblokowane fale radiowe UKF. Producent dołącza bowiem do takich firm jak Motorola, Alacatel czy LG.

To bardzo dobry ruch! Jeżeli coś wbudowane jest w nasze urządzenie, a ograniczone jedynie blokadami, które do niczego nam nie służą – staje się momentalnie bezużyteczne. Jeśli telefon daje nam możliwość słuchania radia FM – to tak też powinno pozostać. Miejmy nadzieję, że pozostali producenci również zastosują ten ruch.

Źródło: 1

Top