Koszt wyprodukowania Galaxy S9+ na tle swoich poprzedników

napisał(a) Przemysław Zdebski - Marzec 23

Koszt wyprodukowania Galaxy S9+ na tle swoich poprzedników

Nie da się precyzyjnie obliczyć, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie smartfona. Samsung, jak i inne firmy pilnie strzegą tych informacji i nie podają otwarcie kosztów wszystkich komponentów. W takiej sytuacji należy polegać jedynie na analitykach rynku, którzy oszacowują realny koszt popularnych modeli smartfonów.

Firma Techinsights opracowała analizę kosztów najpopularniejszych smartfonów na rynku. Mimo że porównanie kosztów opiera się jedynie na szacunkach, które mogą nie być całkowicie poprawne, to nadal prezentują się bardzo sensownie. Podczas analizy uwzględniono różne ceny komponentów, aby uzyskać średni koszt danego podzespołu. Porównanie dotyczy kosztów ustalonych w momencie analizy każdego urządzenia; koszty nie zostały dopasowane do stopniowego spadku cen starszych urządzeń.

iPhone X góruje na wykresach

koszt

Według analizy Galaxy S9+ jest zdecydowanie droższy od Galaxy Note 8, mimo że ten ostatni był na starcie o wiele wyżej wyceniony. Raport jasno stwierdza, że wyprodukowanie Galaxy S9 kosztuje Samsunga 379 dolarów, natomiast koszt wyprodukowania Galaxy Note 8 jest o 10 dolarów niższy. Na szczycie raportu uplasował się smartfon Apple’a, a jego koszt wynosi 389,5 dolara. Co ciekawe cena wyprodukowania iPhone 8+, to niewiele ponad 320 dolarów.

Samsung wykorzystuje swoje komponenty podczas produkcji smartfonów, a więc pomija konieczność zamawiania poszczególnych części od firm trzecich. Apple nie ma tej wygody i kupuje wiele komponentów do swoich iPhone‚ów od innych dostawców, w tym i Samsunga.

koszt

Zatem różnica w kosztach podzespołów pomiędzy Galaxy S9+ oraz iPhone X, wynosi marne 10,5 dolara, co przy obecnym kursie wynosi około 36 PLN. Jednak realna rynkowa amplituda między tymi flagowcami to średnio 1200 zł.

Nie należy zatem generalizować pojęcia „koszt wyprodukowania smartfona„, ponieważ na całkowitą suma kosztów urządzenia wiąże się również z innymi, znaczącymi wydatkami. Badania, rozwój technologiczny, wydatki marketingowe, koszty opracowania oprogramowania, koszty dystrybucji różnią się w zależności do firmy. Jednak osobiście nie uważam, aby Samsung skąpił pieniędzy na któryś z powyższych punktów biznesowych, a jednak cena ich urządzenia jest znacznie tańsza od konkurencyjnego odpowiednika.

Źródło: 1

Top