Sieć 5G coraz bliżej. Kolejne udane testy Samsunga.

napisał(a) Jan Buchta - Grudzień 02

Sieć 5G coraz bliżej. Kolejne udane testy Samsunga.

Koreański koncern to nie tylko producent tzw. urządzeń końcowych czyli tych, z których korzystamy w naszych domach czy pracy, a także mobilnie. Firma tworzy też między innymi infrastrukturę poprzez którą sprzęty te mogą się ze sobą komunikować. W tej kwestii Samsung również zamierza być jednym z liderów rynku. Prace nad oddaniem do użytku sieci kolejnej już generacji nabierają tempa – dosłownie i w przenośni. 

Sieć 5G to temat o którym mogliście już u nas przeczytać nie raz. Samsung przeprowadził kolejne testy nowej technologii i właśnie pochwalono się wynikami. Co ważne, nie był to test sieci w warunkach laboratoryjnych. Sieć 5G była testowana w terenie czyli w swoim docelowym, naturalnym środowisku. Przy okazji opublikowania wyników, dowiedzieliśmy się też ciekawej rzeczy. Samsung planuje oddać do użytku sieć piątej generacji już za około dwa lata. Trzeba przyznać, że jest to całkiem bliska data, zwłaszcza jeśli spojrzymy na skok technologiczny pomiędzy siecią mobilną z jakiej korzystamy obecnie, a tym co oferuje sieć 5G.

KDDI-in-Tokyo_main_1

Przejdźmy jednak do konkretów. Samsung przeprowadził test we współpracy z firmą KDDI. Cała akcja została przeprowadzona w dniach od 17 do 19 października, w japońskim mieście Saitama. Demonstracja możliwości nowej technologii odbyła się w pociągu jadącym z prędkością 100 km/h. Odległość pomiędzy stacjami wynosiła 1,5 km. Prędkość transmisji danych jaką uzyskano dzięki sieci 5G to 1,7 Gb/s. Musicie przyznać, że takie wartości robią wrażenie. Firma ma powody do zadowolenia. Uzyskano świetną przepustowość łącza. Podczas testów pobrany został materiał wideo w 8K oraz przesłano film w rozdzielczości 4K, który zarejestrowano poprzez kamerę zainstalowaną w pociągu.

Jeden z przedstawicieli Samsunga powiedział iż testy tego typu to ważny krok na drodze do komercjalizacji sieci 5G oraz, że otwiera to nowe możliwości biznesowe na wykorzystanie tej technologii. Sieć 5G będzie mogła zostać z powodzeniem zastosowana w usługach kolejowych, zwłaszcza na pokładzie pociągów dużych prędkości. Wyniesie to usługi kolejowe na zupełnie inny poziom. Mowa tutaj głównie o krajach takich jak Japonia, ponieważ aby dostęp do internetu w pociągu miał zmienić diametralnie sposób w jaki z niego korzystamy, to pierw sama kolej musi spełniać idealnie swoje podstawowe zadanie – taka mała dygresja odnośnie naszych realiów. Nowy rodzaj sieci sprawi jednak, że w pociągach szybkobieżnych możliwe będzie korzystanie z WiFi w sposób bezpieczny i komfortowy – bez zrywania połączeń. Wyeliminuje to też problem przeciążenia sieci gdy pociąg będzie pełen pasażerów. Samsung wraz z KDDI będzie kontynuował eksperymenty sieci nowej generacji by znaleźć jak najwięcej obszarów, w których owa sieć może zostać wykorzystana. Wszystkie te działania mają sprawić, aby sieć 5G była gotowa do komercyjnego użytku już w 2020 roku.

Źródło: 1

Top