Kamera Samsung 360 Round

napisał(a) Paweł Kucięba - Listopad 17

Kamera Samsung 360 Round

Najnowszy produkt Samsunga – kamera w kształcie odkurzacza, czy może odkurzacz w kształcie kamery? Takich porównań znajdziecie w sieci całe mnóstwo. Mowa oczywiście o najnowszej, profesjonalnej kamerze Samsunga, która swoim wyglądem do złudzenia przypomina oferowane na naszym rynku samobieżne odkurzacze. Dość tych porównań, przejdźmy do opisu i konkretów. O czym właściwie mowa?

Samsung 360 Round to  kamera rejestrująca 360-stopniowe panoramy w wersji premium, która swoją premierę miała podczas tegorocznej konferencji Samsung Developer. Wyższa jakość i szersze funkcje zostaną zaoferowane bardziej profesjonalnym użytkownikom. Kamera nie jest skierowana do amatorów bawiących się w filmowanie, jest to sprzęt z naprawdę wysokiej półki służący do użytkowania jej w zaawansowany sposób.

Jest to gadżet niesamowicie kosztowny, bowiem jego cena przekracza na rynku amerykańskim kwotę 10 tysięcy dolarów. Jak szybko możecie policzyć – jest to kwota niemal 40 tysięcy złotych. Przyznacie, że jest to zawrotna kwota w kontekście mowy o kamerze 360.

Zazwyczaj jeśli ktoś wypowiada słowo kamera – w naszej głowie tworzy się obraz sprzętu z jedną soczewką w formie mniej lub bardziej zaawansowanej. Samsung jest tutaj zdecydowanym wyjątkiem od reguły, bowiem w jego sprzęcie znajdziemy aż 17 obiektywów, z czego 16 zostało umieszczonych na krawędzi obudowy kamery. Po co aż tyle? Po to, że założeniem urządzenia jest rejestrowanie wysokiej jakości obrazu 3D o panoramicznym polu widzenia – mowa tutaj oczywiście o pełnym polu 360 stopni. Dodatkowa 17 kamera skierowana jest w górę w celu połączenia pozostałych 16 obrazów.

Czytając powyższą specyfikację zapewne zastanawiacie się jak ogromny jest ten sprzęt, kryjący tyle pojedynczych kamer. Tutaj mogę was zdziwić, ponieważ jego wymiary to 20.5 cm średnicy i 7.7 cm grubości – Przyznacie, że nie jest to kompaktowy sprzęt, aczkolwiek jest to wymiar porównywalny z odkurzaczem, do którego porównałem 360 Round na początku tekstu.

360-Round-Release_main

Ze specyfikacji producenta można wyczytać również, że kamera wyposażona została w mikrofony po każdej ze stron. Łącznie jest ich sześć, ale dla kogoś bardziej wymagającego istnieje możliwość ich rozszerzenia do dwóch dodatkowych mikrofonów zewnętrznych. Kamera nagrywająca tyloma obiektywami powinna mieć także dobrze rozbudowaną pamięć. Na pokładzie znajdziemy 40 gigabajtów pamięci wbudowanej oraz możliwość jej rozszerzenia poprzez zainstalowany slot na karty SD aż do 256 gigabajtów. Każda pojedyncza kamerka wyposażona jest w matrycę o 2 Mpx rozdzielczości z sensorem typu 1/2,8 cala i obiektywem o jasności f/1,8. Wszystkie sensory rejestrują obraz z klatkami 30 kl/s, a efektywna rozdzielczość materiału dla każdego oka to 4K w 2D, ale także w 3D

Z ciekawostek znajdujących się na oficjalnej stronie producenta wyczytać możemy, że kamera Samsung 360 Round jest wspierana żyroskopami i akcelerometrami, a obudowa ma certyfikat szczelności IP65, by możliwe było nagrywanie także w trudniejszych warunkach.

Zastanawiacie się pewnie do czego ma zasadniczo służyć ta kamera. Wicedyrektor wykonawczy mobilnego działu B2B w Samsung Electronics, Suk-Jea Hahn, tak opisuje Samsung 360 Round –

„…to świadectwo podkreślające nasze przewodnictwo w branży Virtual Reality. Stworzyliśmy produkt, który dysponuje innowacyjnymi funkcjami, umożliwiającymi producentom wideo i realizatorom przekazów telewizyjnych łatwo tworzyć treści 3D.”

Źródło: 1

Top