Inteligentny system IoT dla budynków

napisał(a) Przemysław Zdebski - Październik 11

Inteligentny system IoT dla budynków

Pewnie nie raz na naszym blogu spotkaliście się z tajemniczym skrótem IoT (Internet of Things). Internet Rzeczy, bo tak można przetłumaczyć tę frazę, to projekt, który zakłada łączenie różnych maszyn i urządzeń z internetem w celu ułatwienia wymiany niezbędnych informacji, które poprawiają wygodę korzystania z nich. Na przykład nasza pralka zacznie robić pranie w momencie, gdy smart szafa wyślę jej powiadomienie o braku czystej bielizny. Według ostatnich doniesień właśnie do takiej przyszłości zaprasza nas Samsung.


Południowokoreański gigant technologiczny wkrótce zaprezentuję swój system, który uwzględnia sztuczną inteligencję w zarządzeniu budynkami. Wewnętrzne firmy informatyczne poinformowały, że Samsung Electronics przedstawi swój budynek w południowej części Seulu. Uroczyste otwarcie ma się odbyć już za parę dni, bo 18 października.

IoT

Samsung swój system nazwał b.IoT i według zapewnień może być używany do automatycznej kontroli temperatury oraz oświetlenia budynku przy użyciu różnych czujników. Natomiast inne informacje dostarczane będą przez zamkniętą sieć telewizyjną (CCTV).

Użycie technologii b.IoT umożliwia włączenie systemów ogrzewania lub klimatyzacji przed przybyciem pracowników oraz wykrycie w czasie rzeczywistym czy żadne z pomieszczeń nie jest używane, aby móc odciąć zasilanie w razie konieczności. Taki system kontroli zasilania może być bardzo pomocny w zapewnieniu większego bezpieczeństwa oraz ochrony wszelkich tajemnic firmy. System, który dysponuję takimi uprawnieniami jak wyłączanie zasilania czy kontrolę nad firmowymi komputerami musi mieć najnowocześniejsze zabezpieczenia z wieloma etapami dostępu. Jednak historia pokazała, że każdy system można obejść i prędzej czy później większość zabezpieczeń zostaje złamana. Jeśli uparty haker chce, to znajdzie lukę i ją wykorzysta. Osobiście jestem zdania, że opieranie firmy o założenia IoT nie są na razie na tyle bezpieczne, by pokładać w nie tyle zaufania.

Producent b.IoT poinformował również, że w przyszłości rozszerzy swoją działalność na budynek Spire w Warszawie oraz dwa lokalne ośrodki badawczo-rozwojowe w Daegu i Yeongju. Dlaczego Samsung tak chętnie chciałby zainwestować w tzw. żagiel w Warszawie? Myślę, że tegoroczna nagroda za najlepszą inwestycję biurową w prestiżowym konkursie MIPI Awards 2017 przyczyniła się do takiej, a nie innej decyzji Koreańczyków.

IoT

Co powiecie na rozwiązania IoT dla ogromnych biurowców i mniejszych firm? Pokładacie duże nadzieje w tej technologii czy raczej patrzyć na to chłodnym okiem? Zostawcie coś po sobie w komentarzach.

Źródło: 1

Top