Galaxy S9 – 9 najciekawszych funkcji i zmian w nowym flagowcu Samsunga

napisał(a) Jan Buchta - Luty 26

Galaxy S9 – 9 najciekawszych funkcji i zmian w nowym flagowcu Samsunga

Tradycją stało się już, że na początku nowego roku, Koreańczycy demonstrują światu kolejną generację swojego sztandarowego produktu na rynku smartfonów. Wczoraj Samsung zaprezentował dziewiątą edycję urządzeń z serii Galaxy S. Jakie są najbardziej charakterystyczne cechy oraz funkcje nowym telefonów? 

Większość informacji jakie krążyły po sieci zostały potwierdzone. Nie należało się spodziewać kolejnej rewolucji. Topowe smartfony Samsunga ewoluują z roku na rok, przy czym większe zmiany są od kilku lat stosowane co dwie generacje, dlatego też Galaxy S9 jest kontynuacją tego co pokazano rok temu. Smartfon posiada wszystkie najlepsze cechy S8, przy czym może się pochwalić też kilkoma ulepszeniami względem poprzednika.

Nie będę skupiać się na specyfikacji technicznej, jest ona przecież dostępna chociażby na stronie producenta. Główne podzespoły w topowych smartfonach są już na tyle potężne od przynajmniej kilku edycji, że w zasadzie nudne jest pisanie w kontekście premiery nowych urządzeń o ilości pamięci RAM, rdzeniach procesora czy baterii o nie rosnącej pojemności. Samsung Galaxy S8 był na tyle dopracowanym i dobrze przyjętym przez rynek smartfonem, że większość ludzi, nawet nie za bardzo śledzących nowości wie, że jest to jedno z najlepszych dostępnych urządzeń i kupuje je nie zważając na ilość rdzeni i megapikseli – po prostu wiedzę iż sięgają po to co najlepsze w danej kategorii. Jak więc można streścić w kilku punktach najistotniejsze zmiany zaserwowane użytkownikom w Galaxy S9? Spróbujmy to ująć w 9 punktach:

1. Uproszczony design

Konstrukcja zarówno 5,8-calowego Galaxy S9, jak i 6,2-calowego S9 + została wzmocniona pomocą grubszego szkła Corning Gorilla Glass 5. Przestrzeń nad jak i pod ekranem została zaprojektowana tak, aby czerń była jeszcze głębsza. Wszytko po to, aby ukryć czujnik tęczówki i stworzyć bardziej jednolity, minimalistyczny wygląd. Oba urządzenia mają bardzo eleganckie, współczesne wzornictwo. Skaner linii papilarnych został przesunięty pod obiektyw aparatu, aby korzystanie z urządzenia było wygodniejsze i bardziej ergonomiczne.

2. Super Slo-mo

Tryb Super Slow-mo to bardzo popularna w świecie wideo forma prezentowania obrazu. Filmy potrafią nabrać dzięki niemu artystycznego wyrazu. Ten tryb w Galaxy S9 zwiększa czas otwarcia migawki aparatu do 960 klatek na sekundę i umożliwia rejestrowanie wideo, które jest czterokrotnie wolniejsze niż jakakolwiek inna technologia odtwarzania w zwolnionym tempie. Po nagraniu klipu Super Slow-mo, użytkownicy mogą zapisać go jako GIF, dostosować do niego ulubioną melodię lub wyświetlić jako tapetę na ekranie głównym lub ekranie blokady.

3. Aparat naśladujący ludzkie oko

Samsung reklamuje aparat w Galaxy S9 jako najjaśniejszy obecnie dostępny w smartfonie. Zaawansowana kamera Dual Aperture Galaxy S9 dopasowuje się do otoczenia, aby umożliwić użytkownikom robienie oszałamiających ujęć w dowolnym świetle. O co chodzi z naśladowaniem ludzkiego oka? Nie ma tutaj żadnej magii. Wystarczy wspomnieć, że w smartfonie jest możliwość regulacji wartości przysłony od f/2.4 do f/1.5. Druga wartość jest rzeczywiście najlepszą na smartfonowym rynku. Jeszcze bardziej poprawi to jakość zdjęć wykonywanych w słabym świetle. Galaxy S9, zależnie od tego czy będziemy fotografować wieczorem, czy też w słoneczny dzień, dobierze wartość przysłony tak, by zdjęcie było odpowiednio naświetlone lub nie przepalone (np. gdy na dworze jest mocne słońce).

4. Emoji AR

Tutaj szerszy komentarz chyba jest zbędny – funkcja emotikonów AR Galaxy S9 umożliwia użytkownikom tworzenie własnych realistycznych lub emotikonów za pomocą technologii rozpoznawania twarzy.

5. Natychmiastowy wgląd w Twoje otoczenie

Ciekawa funkcja, jednak z racji tego iż jest oparta na platformie Bixby, to w naszym kraju póki co furory raczej nie zrobi. Jest to głęboko zintegrowane z aparatem Galaxy S9 i wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości, a także uczenia się, aby zapewnić użytkownikom szeroki wachlarz pomocnych informacji w czasie rzeczywistym na temat otaczającego ich świata. Kiedy użytkownik wskazuje kamerę na obiekt, Bixby rozpoznaje to, na co patrzy i natychmiast przedstawia informacje związane z tym obiektem nałożone na obraz. Oznacza to, że na przykład użytkownik podczas wyjazdu służbowego za granicę będzie mógł korzystać z funkcji tłumaczenia na żywo w trybie tekstowym Bixby, aby natychmiast przetłumaczyć menu lub znak napisany w obcym języku, a nawet obcej walucie, w czasie rzeczywistym. Bixby póki co nie zapoznał się jeszcze z naszym językiem.

6. Ulepszony, podwójny aparat

Funkcja zarezerwowana dla Galaxy S9+. Tylko ta wersja posiada podwójny aparat główny. Użytkownik będzie miał tutaj do dyspozycji podwójną, optyczną stabilizację obrazu. Funkcje ostrości na żywo i rozmycia tła pozwalają na kontrolowanie głębi ostrości nie tylko podczas robienia zdjęcia, ale także po jego wykonaniu. W zasadzie nic odkrywczego, ponieważ funkcję ma mój obecny, nieco ponad dwuletni już smartfon. Jest to jednak stale rozwijane i ciekawe jak będzie sprawdzać się w najnowszym urządzeniu Samsunga.

7. Głośniki stereo

Sygnowane przez AKG głośniki stereofoniczne mają zapewnić bogaty, zrównoważony dźwięk, niezależnie od głośności.

8. Ulepszone czujniki biometryczne

Skanowania tęczówki, rozpoznawanie twarzy i inne inteligentne technologie tworzą jednolite rozwiązanie do uwierzytelniania, które zapewnić ma użytkownikom bezpieczny dostęp do urządzenia w praktycznie każdym środowisku.

9. Dex

Kontynuacja zaprezentowanej już jakiś czas temu wizji. Pomysł bardzo dobry, jednak sam jestem ciekaw ilu rzeczywiście użytkowników Galaxy S8 korzystało z tej możliwości regularnie, bądź też decyzje o zakupie smartfona podjęli ze względu na to co oferuje Dex. Teoretycznie za sprawą stacji dokującej można przekształcić smartofna w komputer. Wystarczy podłączyć go do stacji Dex, a stację do monitora. Wydaje się logiczne, aby maksymalnie wykorzystywać możliwości smartfona, chociażby z uwagi na moc obliczeniową jaką dysponują topowe urządzenia. Można zmienić go w komputer niemal wszędzie tam gdzie potrzebujemy i gdzie stoi jakiś monitor, telewizor. Nie trzeba zabierać laptopa. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zabierać stację Dex. Do wygodnej pracy, czy robienia czegokolwiek co można robić na normalnym komputerze, przydałyby się jeszcze peryferia takie jak myszka czy klawiatura (jest kilka rzeczy do zabrania – nie dużych, ale kilka więc łatwiej chyba zabrać jednego laptopa). Tutaj przychodzi nowe rozwiązanie. Samsung DeX umożliwi użytkownikom przekształcenie wyświetlacza Infinity Display w Galaxy S9 w klawiaturę Touch Touch Pad. Ciekawe jak sprawdzi się to w praktyce i czy łatwo będzie sie do takiej klawiatury przyzwyczaić na tyle by często z tego korzystać.

Galaxy s9 najciekawsze funkcje

 

Jakie są Waszym zdaniem najciekawsze funkcje w Galaxy S9? Czy jest coś co przekonałoby Was do przesiadki z S8? Moim zdaniem przesiadka z poprzedniej generacji nie ma porządnych podstaw. Co innego, gdy posiada się jeden w wcześniejszych modeli lub nawet flagowy model innej marki – wtedy jest się nad czym zastanawiać.

Top