Exynos 9810 – szykujcie się na moc!

napisał(a) Paweł Kucięba - Styczeń 09

Exynos 9810 – szykujcie się na moc!

Samsung zaprezentował właśnie najnowszy układ, najmocniejszy jak dotąd – Exynos 9810, który montowany będzie w najnowszym flagowcu, a mianowicie Galaxy S9. Zastanawiacie się jakimi parametrami odznacza się układ scalony Samsunga? Czy jest to naprawdę najmocniejszy, rewolucyjny procesor na świecie? Poniżej opis i specyfikacja. Przekonajcie się sami!

Samsung podaje, że dzięki zoptymalizowanej architekturze z rozszerzonymi potokami i usprawnioną pamięcią podręczną, chip Exynos 9810 ma osiągać dwukrotnie lepsze wyniki w testach jednowątkowych i o 40 procent lepsze w testach wielowątkowych niż jego poprzednik. Na chip składać się mają cztery rdzenie Exynos M3 taktowane zegarem 2,9 GHz (4x 512 KB pamięci cache L2) i cztery rdzenie Cortex A55 pracujące z częstotliwością 1,9 GHz. Jak podaje serwis Anandtech, nowy układ Samsunga odznacza się także 4 MB pamięci cache L3.

W skład nowego SoC (System-on-a-chip) wchodzi układ graficzny Mali G72 MP18 i czterokanałowy kontroler pamięci LPDDR4X. 4K i płynności 120 kl./s, przy 10-bitowej głębi kolorów, wykorzystując kodeki H.265/HEVC, H.264 i VP9 – to parametry jakimi odznacza się ten układ przy kodowaniu i dekodowaniu materiałów video.

Producent podał, że omawiana jednostka może być montowana w smartfonach z wyświetlaczami o rozdzielczości do 4096 x 2160 pikseli lub 3840 x 2400 pikseli, przyznacie, że to imponująca wartość, która zapewne cechować będzie najnowsze flagowce wielu firm.

Dla osób zainteresowanych fotografią i modnymi w tych czasach zdjęciami selfie – najnowszy Exynos obsługuje pojedyncze aparaty fotograficzne o rozdzielczości 24 Mpx lub podwójne w konfiguracji 16 Mpx + 16 Mpx – to wartości jakimi nie dysponują niektóre cyfrowe aparaty kompaktowe.

olixar-render-ultra-thin-galaxy-s9-plus

Zarząd samsunga pochwalił się także możliwością wprowadzenia i używania funkcji skanowania przedmiotów i twarzy użytkownika i oczywiście ich rozpoznania – „Hybrydowa detekcja twarzy pozwala nakładać filtry w czasie rzeczywistym i wzmacnia bezpieczeństwo urządzenia” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym.

Dzięki temu komunikatowi podejrzewać możemy, że najnowszy Galaxy S9 wyposażony zostanie w funkcję odblokowywania telefonu za pomocą detekcji twarzy. Rozwiązanie to znane jest już z najnowszego i najgroźniejszego konkurenta czyli Iphone X – walka zaczęła się na dobre, zobaczymy u którego z producentów rozwiązanie to zadziała lepiej.

Szykuje nam się naprawdę dobry rok w świecie telefonii komórkowej. Najnowszy procesor rozszerzy możliwości i jeszcze bardziej rozbuduje flagowe maszyny – co za tym idzie, spodziewać możemy się jeszcze większej ilości funkcji, wydajniejszych systemów i stabilniejszego oprogramowania.

Źródło: 1

Top