Exynos 9610: średniak o bardzo dużych możliwościach

napisał(a) Przemysław Zdebski - Marzec 26

Exynos 9610: średniak o bardzo dużych możliwościach

Samsung uzupełnia swoje portfolio o zupełnie nowy procesor 7 serii. Mowa tutaj o Exynos 9610, który powstał w 10-nanometrowym procesie technologicznym FinFET. Przyjrzymy się co oferuje nowa bestyjka Koreańczyków.

Procesory z serii 7 są głównie przeznaczone dla urządzeń premium ze średniego segmentu, takich jak seria Galaxy A. Exynos 9610 dostarczy wszystkie znane funkcję Galaxy S9 na urządzeniach ze średniej półki cenowej. Oprócz zaawansowanych funkcji multimedialnych nowy układ Samsunga zapewni także dodatkową moc i szybkość względem swojego poprzednika — Exynosa 7885.

Specyfikacja i funckje procesora Exynos 9610

Exynos 9610

Jak już zsotało powiedziane Exynos 9610 to następca znanego z Galaxy A8 oraz A8+ układu 7885. Układ ten charakteryzował się genialnymi osiągami, które nie odstawały zbytnio od układu 8895 zastosowanego w Galaxy A8. Czy 9610 może stanąć w szranki z procesorem 9810 napędzającym tegorocznego flagowca Koreańczyków?

Nowy chip Samsunga ustawił sobie wysoko poprzeczkę. Mamy tutaj do czynienia z czterordzeniowym procesorem Cortex-A73, którego prędkość bazowa to 2.3 GHz oraz cztery niżej taktowane procesory Cortex-A53 o nominalnej wartości 1.6 Ghz. Całość współpracuje z układem graficznym drugiej generacji ARM Mali-G73 opartej na procesorach Bifrost. Wspominania grafika jest średnio o 20% wydajniejsza od swojej poprzedniczki (ARM Mali-G71).

Układ posiada również wbudowany niskonapięciowy sensor hub (czujnik energooszczędny) Cortex-M4F do obsługi rozwiązań Always-On. Sensor zarządza czujnikami w czasie rzeczywistym, bez konieczności wybudzania głównego procesora, co w praktyce znacznie zwiększy żywotność baterii.

Łączność w nowym układzie Samsunga również wygląda przyzwoicie. Do dyspozycji użytkownika został oddany modem LTE ze wsparciem Cat.12 3CA dla łącza internetowego 600 Mb / s oraz Cat. 13 2CA dla łącza 150 MB /s. Dodatkowo na pokładzie spotkamy dwuzakresowy moduł Wi-Fi 802.11 ac 2 × 2 MIMI, Bluetooth 5 generacji oraz radio FM.

Czy zobaczymy Super Slow-Mo w średnim segmencie?

Exynos 9610
Samsung z powodzeniem wprowadził możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie w Galaxy S9. Nowy flagowiec został zaopatrzony w kamerę Super-slow motion, która umożliwia nagrywanie plików wideo z prędkością 960 klatek na sekundę. Wszystko dzięki trójwarstwowemu czujnikowi ISOCELL Fast 2L3 z zintegrowaną pamięcią DRAM. Jak podaje źródło, przyszłe urządzenia Samsunga również będą wyposażone w podobną technologię, tylko odrobinę okrojoną.

Zatem Exynos 9610 zauważalnie poprawi również kamerę i jej możliwości nagrywające. Chip będzie obsługiwał zapis wideo w zwolnionym tempie z szybkością 480 klatek na sekundę przy rozdzielczości Full HD. Układ dodatkowo ma wykorzystywać „wielkoformatowy kodek”, który zagwarantuję większą kompresję plików 4K nagranych w 120 klatkach na sekundę, oferując jednocześnie bardzo dobrą jakość obrazu.

Czy nie brzmi to znajomo? Ostatnio pisałem o tym, że Galaxy S9 obsługuje kodek HEVC. Możliwe, że za słowami „wielkoformatowy kodek”, kryje się właśnie HEVC/h.265.

Exynos 9610

Samsung twierdzi, że Exynos 9610 ma być produkowany masowo w drugiej połowie tego roku, co oznacza, że następca Galaxy A8 (2018) z pewnością będzie nim napędzany. Swoją drogą, szkoda, że Galaxy A9 nie trafi szybciej na rynek. Jeśli jego cena zostałaby ustalona na 1700-2000 zł, tak jak w przypadku Galaxy A8, to mielibyśmy hit pod względem cena/możliwości.

Źródło: 1

Top