Dłoń pomoże w odzyskaniu hasła

napisał(a) Paweł Kucięba - Grudzień 05

Dłoń pomoże w odzyskaniu hasła

Odblokowanie smartfona odciskiem palca to technologia znana nam już naprawdę ładnych parę lat – teraz do akcji wkracza dłoń!. Póki co nie ma sygnałów i potrzeb do drastycznych zmian w tym sposobie „budzenia” naszego telefonu – jest to wygodna i bezpieczna opcja, która przypada do gustu użytkownikom nowoczesnych telefonów. Samsung natomiast wypełnił właśnie wniosek patentowy dotyczący technologii biometrycznych zabezpieczeń dla telefonów z użyciem odcisku dłoni użytkownika urządzenia. 

Do czego ma służyć takie rozwiązanie? Przede wszystkim do możliwości weryfikacji użytkownika telefonu i przypomnienia haseł, które wypadły nam z głowy. Nie będzie to nowa technologia, która pozwoli na odblokowanie naszego telefonu. Do tego celu mamy już tak jak wspomniałem wyżej – odcisk palca i rysy naszej twarzy. Koreański Samsung słynie z tego, że z dużą częstotliwością wypuszcza coraz to nowsze wnioski patentowe. Niektóre z nich, są delikatnie mówiąc dziwne i niezasadne, aczkolwiek ten z weryfikacją naszej dłoni wydaje się być całkiem sensowny.

Według dokumentów patentowych, obraz dłoni użytkownika ma być tworzony przy użyciu znajdującego się na przodzie telefonu aparatu fotograficznego, co oznacza że nowa metoda biometrycznych zabezpieczeń będzie dość łatwa do złamania jeśli ktoś wprawny wcześniej złamie nasze blokady poprzez np. odcisk palca. Dodatkowo, dokumenty patentowe sugerują, że uzyskane w wyniku uwierzytelnienia wskazówki do haseł, których żądanie wyśle użytkownik, nie będą po prostu wyświetlane na ekranie telefonu, a rozproszone w różnych punktach wyświetlacza. Dzięki temu trudniejsze będzie ich pozyskanie przez nieuprawnione do tego osoby.

Na zdjęciach publikowanych przez Samsunga, zauważyć możemy przykład odblokowania telefonu z hasłem ABHL. Kierując naszą dłoń w stronę przedniego aparatu system rozpozna nasze linie i wyświetli część liter, które w połączeniu ze zdjęciem powinny być dla nas wskazówką co do tego, jakie litery znajdują się w haśle. Nie będzie to hasło podane wprost, a umiejętnie rozproszone, aby tylko osoba zainteresowana potrafiła zrozumieć i przypomnieć sobie swoje hasło. To coś na kształt pytania pomocniczego, które dodatkowo podaje nam rozsypane litery do własnego ułożenia 🙂

Samsung-logo-s8-launch-840x472

Samsung nie zapowiada póki co seryjnej produkcji tego rozwiązania, aczkolwiek sam wniosek patentowy mówi nam o tym, że firma właśnie nad takim rozwiązaniem pracuje. Uważam osobiście, że zabezpieczenie naszego sprzętu to element kluczowy, a dane w nim przechowywane należeć powinny tylko do nas.

Rozwiązanie z użyciem naszej dłoni nie jest może rozwiązaniem najwygodniejszym, ale z pewnością ułatwiającym dostęp do naszych kont, portali itp. do których właśnie zapomnieliśmy hasła. Innowacje są nam potrzebne, ja osobiście jestem zwolennikiem ich wdrażania, natomiast póki co czekamy na biometryczny skaner naszej twarzy, ponieważ to właśnie nad nim obecnie pracują technicy koreańskiego producenta co jest ewidentnym krokiem w stronę konkurencji z flagowym telefonem Apple – iPhone X, który wyposażony jest w doskonały system zabezpieczeń FaceID.

Źródło: 1

Top