Czujnik rejestrujący wideo 1080p/480fps

napisał(a) Paweł Kucięba - Styczeń 24

Czujnik rejestrujący wideo 1080p/480fps

Samsung znany jest z tego, że wprowadzając nowe rozwiązania, stara się jak najbardziej zaskakiwać. Firma ogłosiła właśnie, że nowa linia czujników obrazu ISOCELL Bright umożliwia przechwytywanie wideo 1080p z prędkością 480 klatek na sekundę. Wynik jest oczywiście zaskakujący, a Samsung udowadnia, że jego czujnik aspiruje do miana najlepszego na rynku technologii mobilnych.

Czym właściwie wyróżnia się nowy czujnik i jakie może być jego zastosowanie oraz czy możliwości technologiczne pozwalają w pełni wykorzystać jego potencjał? Produkt ISOCELL Bright Samsunga charakteryzuje się trójwarstwową konstrukcją i dużą szybkością przechwytywania obrazu, dzięki czemu możliwa jest rejestracja wideo w rozdzielczości FullHD z szybkością 480 klatek na sekundę. Niestety w oficjalnych kanałach brakuje jeszcze informacji na temat tego, jak długo takie nagranie będzie mogło być wykonywane.

Samsung bezpośrednio odnosi się do swojego konkurenta bowiem sensor Motion Eye firmy Sony potrafi rejestrować wideo o rozdzielczości HD (720p) z szybkością 960 klatek na sekundę, ale trwa to jedynie ułamek sekundy, zatem wynik nie ma bezpośredniego przełożenia na użytkowość.

Warto zaznaczyć, że Samsung do tej pory mógł pochwalić się bardzo mizernym wynikiem na poziomie 240 klatek na sekundę w rozdzielczości HD – widząc powyższe wartości, ta wydaje się naprawdę archaiczna. Na szczęście prace już się rozpoczęły i szykuje się ogromna zmiana w koreańskim przedsiębiorstwie.

samsung-sensor-obrazu-1

Najnowsza linia czujników oczywiście wyróżnia się wieloma aspektami, które do tej pory były niemal nieosiągalne. Matryce bardzo mocno wybijają się na tle konkurencji małymi pikselami 0,9 μm, dzięki czemu całość może zmieścić się w modnych jak dotąd, bezramkowych smartfonach o małej grubości obudowy.. Wykorzystano tu technologię Tetracell, w której cztery fizyczne punkty czujnika mogą pracować jako jedna całość, co zapewnia lepszą jakość zdjęć przy małej ilości światła. Poza tym znajdziemy tu też autofocus z Dual Pixel i detekcją fazy nazywany w nomenklaturze Samsunga –  Super Phase Detection.

Pozostaje nam zatem czekać na wprowadzenie rozwiązania w życie. Zastanawiać i domniemywać możemy, że opisany powyżej nowy czujnik obrazu Samsunga znajdzie się w koreańskich flagowcach takich jak Galaxy S9, S9+ czy też w największym Note9 – to jedynie spekulacje, które mają szansę okazać się prawdziwe.

Źródło: 1

Top