Odkryj pełnię fotograficznych możliwości jakie kryją się w Twojej kieszeni. Jak lepiej wykorzystać aparat w smartfonie?

napisał(a) Jan Buchta - Sierpień 10

Odkryj pełnię fotograficznych możliwości jakie kryją się w Twojej kieszeni. Jak lepiej wykorzystać aparat w smartfonie?

Aparat fotograficzny to bez wątpienia jedna z najbardziej lubianych funkcji w smarfonach. Dzięki coraz większym możliwościom jakie niesie ze sobą, każdy posiadać smartfona może uwiecznić ważną dla niego chwilę. Coraz więcej ludzi interesuje się dzięki temu fotografią i mimo iż nie zamierzają oni kupować normalnych aparatów to są w stanie zrobić dzięki swojemu telefonowi bardzo dobre zdjęcia. 

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest prosta. Wystarczy poznać funkcje kryjące się w menu aparatu i kilka uniwersalnych zasad obowiązujących przy robieniu zdjęć – bez względu czy są one wykonywane smartfonem czy aparatem. Jednym użytkownikom wystarczy tryb automatyczny by mogli szybko i bez zastanowienia zrobić dobrej jakości zdjęcie. Inni zaś chętnie korzystają z coraz to bardziej zaawansowanych i dających coraz większą kontrolę nad różnymi parametrami zdjęcia trybów manualnych. Bardziej wtajemniczeni użytkownicy potrafią wycisnąć ze smartfonów z wyższej półki, które dysponują pełnym trybem manualnym zdjęcia nie odstające od tych zrobionych nawet aparatem. Inną sprawą jest to jak takie zdjęcia chce się wykorzystać bo o ile w internecie może nie być widać różnicy pomiędzy zdjęciem zrobionym dobrym smartfonem, a nawet półprofesjonalnym aparatem to jeśli chce się takie zdjęcie np. drukować, zwłaszcza w większym formacie to już zupełnie inna rozmowa. Co ciekawe, coraz popularniejsze i coraz bardziej prestiżowe są konkursy fotografii mobilnej. Jest bardzo dobrze i szybko rozwijająca się dziedzina sztuki.

Obecnie, jednym z najbardziej zaawansowanych aparatów jeśli chodzi o smartfony jest Samsung Galaxy S8 oraz S8+. Pozwala nie tylko na wykonywanie zdjęć szybko i wygodnie dzięki trybowi automatycznemu. Można przejąć kontrolę na obrazem i samemu mieć wpływ na to jak uchwycony przez nas obraz będzie wyglądał. Samsung przygotował kilka krótkich filmików mających nie tylko zachęcić do zabawy fotografią mobilną ale przede wszystkim pokazujących, że nie zawsze algorytm wybierze najlepsze ustawienia. Dzięki poradom Samsunga wszyscy co którzy nie zagłębiali się w ustawienia trybu manualnego mogą też dowiedzieć się nieco więcej na temat robienia zdjęć. Filmów jest kilka i są bardzo krótkie, a zobaczyć możecie je na kanale Samsunga na You Tube. Poniżej lista.

Nie jest to pierwszy raz kiedy Samsung zachęca do zabawy fotografią i stara się edukować użytkowników swoich smartfonów w aspekcie fotografii mobilnej. Jakiś czas temu polski oddział Samsunga opublikował na You Tube krótką serię składającą się z trzech ale za to nieco dłuższych filmów na których Krzysztof Gonciarz opowiada o możliwościach fotograficznych jakie dają dzisiejsze smartfony. Porusza on takie zagadnienia jak kompozycja czy światło. Jest to wiedza w pigułce i wszytko przekazane jest w dużym skrócie ale jeśli kogoś zainteresują poruszane w filmach tematy to może znaleźć w internecie masę materiałów dogłębnie opisujące poruszane zagadnienia. Filmy te są o tyle ciekawsze gdyż powstały w malowniczej Islandii.

P.S.

Zdjęcie tytułowe wykonane jest właśnie smartfonem. Było już po zachodzie słońca czyli wtedy gdy tryb automatyczny zupełnie już nic nie widział (no ok, poza szumami). Pomaga wtedy długi czas naświetlania i unieruchomienie urządzenia. Nie koniecznie trzeba mieć do tego statyw.

Top